Ekonomi ve Finans Yüksek Lisans Programı

Akademik Kadro

Akademik Kadro

Tam Zamanlı Öğretim Üyelerimiz: 

Nazlı Toraganlı
Doktor Öğretim Üyesi (Program Koordinatörü)

Nazlı Toraganlı, 2014 yılından itibaren MEF Üniversitesi Ekonomi Bölümü'nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır. 2011-2014 yılları arasında TEB-BNP Paribas’da Türkiye ve Körfez Ülkelerinden sorumlu ekonomist pozisyonunda görev yapmıştır. 

Lisans derecesini 2003 yılında Bogaziçi Üniversitesi’nden alan Yrd. Doç. Dr. Nazlı Toraganlı, yüksek lisans ve doktora derecelerini Amerika'da Yale Universitesi ve City University of New York’ da 2005 ve 2012 yıllarında tamamlamıştır.

Araştırma Alanları: Uluslarası Ticaret, Uluslararası Finans, Uygulamalı Ekonometri
E-posta: nazli.toraganli@mef.edu.tr
Tel: +90 212 395 3715

Onur Başer
Profesör 

Prof. Dr. Onur Başer, MS, PhD, Mef Üniversitesi’nin yanı sıra Amerika’da Columbia University ve University of Michigan’da misafir profesör olarak görev yapmaktadır. Dr. Başer ayrıca New York City College of Technology’de (CUNY) danışma kurulu üyesi ve Journal of Health Economics and Outcomes Research’ün (www.jheor.org) baş editörü konumundadır.

Dr. Başer’in eğilim skoru eşleme alanında yaptığı çalışma, sağlık sonuç araştırmaları alanındaki ilk ekonometrik uygulamalardan biridir. Dr. Başer, ProbChoiceTM, SIFRA®, CompQualTM, NatWeightTM, SES scoreTM, and SAMPSIZETM algoritmalarını geliştirmiştir.

Onur Başer sık sık uluslararası konferanslarda konuşmacı olarak bulunmasının yanında ilgili davalarda istatistik konusunda danışmanlık yapmaktadır. Dr. Başer, yaptığı 500’den fazla uluslararası yayın ve sunumunun yanı sıra bu alanda yazılmış bir çok kitaba da katkıda bulunmuştur. 2012 Nisan ayında sağlık sektöründe maliyetlerin tahmin edilmesine yönelik bir kitabı basılmıştır.

Ortak yazarı olduğu bir çalışmasının sonucu elde edilen bulgular Amerikan Sağlık Enstitüsü tarafından Amerika’daki hastanelerin sınıflandırılması için kullanılmaktadır. Eğilim skoru eşleme tekniği üzerine yaptığı yayın Value in Health dergisinde en çok okunan 10 makale arasına girmiştir. Ortak yazarı olduğu Journal of the American Medical Association’da (JAMA), yayınlanan kalite ölçümü üzerine bir çalışması radyo programları ve gazetelere konu olmuştur.

Araştırma Alanları: Ekonometri, Uygulamalı Iktisat, Sağlık İktisadı
E-posta: onur.baser@mef.edu.tr

  
 

Hande Karadağ
Doç. Dr.

Dr. Hande Karadağ, Edirne Anadolu Lisesi ve Marmara Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümünden derece ile mezun olduktan sonra iş hayatına Yapı ve Kredi Bankası Kurumsal Bankacılık Bölümünde başlamıştır. 19 yıl süren bankacılık kariyerinde, aralarında Alarko Holding, Eczacıbaşı Holding, Colgate Palmolive, IKEA ve Hedef Alliance Holding’in de bulunduğu çok sayıda yabancı ve yerli firma ve grubun portföy yönetmenliğini yürüttükten sonra 7 yıl süre ile yine aynı bankada şube müdürlüğü görevinde bulunmuştur.
 
İş hayatına paralel olarak öğrenim hayatına da devam eden Dr. Karadağ, uluslararası ticaret yüksek lisansının ardından Yeditepe Üniversite’sinde başladığı stratejik yönetim alanındaki doktora çalışmasını 2013 yılında University of Massachusetts, Amherst’te tamamlamıştır. 2014 yılında davet üzerine gittiği University of Pennslyvania Wharton School Entrepreneurial Research Center’da bir yıl süre ile stratejik girişimcilik ve KOBİ’ler ile ilgili araştırmalar yapmıştır. 
 
Ağustos 2015’ten bu yana MEF Üniversitesi İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi bünyesinde kadrolu öğretim üyesi olarak görev yapmakta olan Dr. Karadağ, Ekim 2017 tarihinden bu yana aynı kurumda Sosyal Bilimler Enstitüsü Müdürlüğü görevini de yürütmektedir. ECSB, European Council for Small Businesses and Entrepreneurship kuruluşunun Türkiye’den sorumlu Başkan Yardımcısı olan Dr. Karadağ’ın başta JCI Junior Chamber International, Propeller Club ve GYİAD olmak üzere çok sayıda STK’da aktif çalışmaları bulunmaktadır. Karadağ, çok iyi derecede İngilizce, orta seviyede Almanca bilmektedir. 
 
Dr. Karadağ’ın Emerald Publishing Group tarafından Aralık 2015 tarihinde yayınlan “Strategic Financial Management for Small and Medium Sized Companies” isimli kitabının yanısıra çeşitli ulusal ve   
uluslararası dergilerde stratejik yönetim, KOBİ’ler ve girişimcilik üzerine yayınlanmış çok sayıda makalesi bulunmaktadır.

Fırat Bilgel

Doç. Dr. Fırat Bilgel, lisans derecesini Bilgi Üniversitesi’nden, yüksek lisans ve doktora derecelerini Saskatchewan (Kanada) ve Rotterdam Erasmus Üniversiteleri’nden (Hollanda) almıştır. Sağlık ekonomisi, politik ekonomi ve ampirik hukuki vakalar ve nedensel çıkarımlar konularında çalışmaları bulunmaktadır. 2017-2018 akademik yılını Amerika’da, Montana State Üniversitesinde ziyaretçi araştırmacı olarak geçirmiştir.

Araştırma Alanları: Hukuk ve İktisat, Sağlık Ekonomisi, Hukuki Çalışmalarda Deneye Dayalı Yöntemler ve Nedensellik
E-posta: bilgelf@mef.edu.tr

 

Semen Son Turan
Doç. Dr.


Doç. Dr. Semen Son Turan lisans derecesini Boğaziçi Üniversitesi’nden (1998), yüksek lisans derecesini Pennsylvania State Üniversitesi (Penn State) ABD (2000) ve doktorasını Yaşar Üniversitesi’nden (2014) almıştır. Amerika’da muhasebe alanındaki ikinci yüksek lisans eğitimi sırasında ve sonrasında Pennsylvania State Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalıştıktan sonra Türkiye’ye dönerek Ford Otosan, Rehau, İş Portföy Yönetimi, Ashmore Portföy Yönetimi, Varlık Yatırım Ortaklığı şirketlerinde genel müdürlüğe kadar iç denetçi, yatırım danışmanı, risk ve kontrol bölümü müdürü gibi çeşitli pozisyonlarda çalışmıştır. Daha sonra kendi danışmanlık şirketini kurmuştur.

Yaklaşık yirmi yıldan beri Amerika, Almanya ve Türkiye’deki çeşitli kurum ve üniversitelerde finans ve muhasebe dersleri ve eğitimleri vermektedir. Sermaye Piyasası Faaliyetleri İleri Düzey Lisansı’na sahiptir. Çalışmaları çeşitli uluslararası bilimsel dergi ve kitaplarda yer almaktadır.
 
2014 yılından beri MEF Üniversitesi, İktisadi, İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi, İşletme Bölümü'nde çalışmaktadır ve finans alanındaki akademik faaliyetlerini Doç. Dr. Öğretim Üyesi olarak sürdürmektedir.
 
Araştırma konuları arasında davranışsal finans, yüksek öğretim finansmanı ve sürdürülebilir finans yer almaktadır.


Doktora: Yaşar Üniversitesi, İşletme (finans ve muhasebe), 2014
Yüksek Lisans: Pennsylvania State Üniversitesi, İşletme (finans ve muhasebe), 2000
Lisans: Boğaziçi Üniversitesi, Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler, 1998

e-posta: sons@mef.edu.tr

 

Deniz Nebioğlu
Doktor Öğretim Üyesi

Deniz Nebioğlu doktora derecesini 2017 yılında Belçika Louvain Katolik Universitesi’nden (UCL) almıştır. Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi İktisat Bölümü’nde, yüksek lisans eğitimini ise İstanbul Bilgi Üniversitesi Ekonomi bölümünde tamamlamıştır.
 
Başlıca çalışma alanları makroiktisat ve davranışsal/deneysel iktisattır. Temel olarak ilgilendiği araştırma alanları iş çevrimleri ve para politikası tasarımıdır. Ek olarak, makroekonomik modellerin davranışsal temellerini deneysel yöntemlerle test etmeyi amaçlayan yeni gelişmekte olan yazına katkıda bulunmayı hedeflemektedir. Araştırma gündeminin nihai amacı insan davranışındaki sistematiklere dayalı temelleri olan makro-ekonomik modeller geliştirerek bilgiye dayalı politika yapımına katkıda bulunmaktır.  
 
Araştırma Alanları: Makroekonomi, DSGE modellemesi, Deneysel İktisat, Davranışsal İktisat

   
  Yarı Zamanlı Öğretim Üyelerimiz:
 

Barış Soybilgen
Doktor Öğretim Üyesi

Barış Soybilgen İstanbul Bilgi Üniversitesi Finansal Uygulama ve Araştırma Merkezi müdür yardımcısıdır. Zaman serileri analizi, ekonomik tahmin ve makine öğrenmesi üzerine çalışmalar yapmaktadır. Yüksek lisansını Konstanz Üniversitesi’nde ve doktorasını İstanbul Bilgi Üniversitesi’nde tamamlamıştır.

E-posta: soybilgenb@mef.edu.tr

 

Erdem Bağcı
Doktor Öğretim Üyesi

Yakındoğu Üniversitesi İngilizce İşletme bölümünden mezun olduktan sonra Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde iktisat anabilim dalında Yüksek Lisans ve Doktora eğitimini Tamamladı. Halk Bankası’nda kısa bir süre çalıştıktan sonra, Deha Eğitim Kurumları’nda 20.000’in üzerinde Serbest Muhasebeci Mali Müşavirin yetiştirilmesinde eğitmenlik ve yöneticilik yapmıştır. 2016 yılından beri, MEF Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Bölümü ile Ekonomi ve Finans yüksek lisans bölümlerinde öğretim üyesi olarak yarı zamanlı ders vermektedir.


Sektörden katılım sağlayan öğretim üyelerimiz:
 

Güzhan Gülay

Güzhan Gülay Borsa İstanbul Pay Piyasası Direktörlüğünde Ürün Geliştirme Servisi Yöneticisi olarak görev yapmaktadır. Borsa İstanbul öncesinde Ziraat Bankası’nda Borçlanma Araçları ve Para Piyasalarında Dealer olarak çalışmıştır. Halihazırda Borsa İstanbul’un “teknolojiyle dönüşüm” programında da aktif görev yapmaktadır. Proje sürecinde dizayn, konfigürasyon, test, regülasyon ve canlıya geçiş aktivitelerinde önemli görevler üstlenmiştir. Bu proje öncesinde Borsa İstanbul’da Kamuyu Aydınlatma Projesi, Teknik Healthcheck, İşlem Öncesi Risk Yönetimi ve Likiditenin Geliştirilmesi Projelerinde önemli pozisyonlarda aktif rol almıştır. Borsa İstanbul İşlem Salonlarında uzun yıllar yöneticilik yapan Gülay’ın halen yürüttüğü aktif görevler arasında Pay Piyasaları Test Yöneticiliği, Borsa İstanbul Alım-Satım Sistemi BISTECH Veritabanı Yöneticiliği ve Pay Piyasası İşlem Öncesi, İşlem Sırası ve İşlem Sonrası Risk Yönetimi Yöneticiliği yer almaktadır.  

Dr. Gülay Marmara Üniversitesinde 2007 ile 2009 yılları arasında öğretim görevlisi olarak, İngiltere Londra’da bulunan City Üniversitesi CASS Business School’da ise 2009-2010 yılları arasında ziyaretçi öğretim görevlisi olarak görev yapmıştır. Verdiği dersler ve araştırmaları genel olarak finansal piyasalar, kurumlar ve araçlar ile menkul kıymet fiyatlamaları, piyasa mikro yapısı, davranışsal finans ve bankacılıktır üzerine yoğunlaşmıştır. Finans ve Sermaye Piyasaları üzerine çeşitli hakemli uluslararası ve yerel dergilerde yayınlanmış makaleleri bulunmaktadır. Yine birçok yerel ve uluslararası konferanslarda çeşitli konularda çalışmaları ile ilgili sunumlar yapmış ve birçok makaleye tartışmacı olarak katkıda bulunmuştur. Borsa İstanbul Dergisinde uzun yıllar editör olarak görev yapan Dr. Gülay, 2013 yılından bu yana Borsa Çalışanları Derneği BORÇAD Başkanlığını yürütmektedir. Bu görevinin yanısıra son yıllarda birçok dernek ve yardım kuruluşunda çeşitli yöneticilik pozisyonlarında görev almıştır.  

Lisans eğitimini İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi İngilizce İşletme Bölümünde tamamlayan Dr. Gülay, yüksek lisans ve doktora eğitimini Marmara Üniversitesi Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü Bankacılık Bölümünde tamamlamış, doktora sonrası çalışmalarını ise İngiltere Londra’da bulunan City Üniversitesinde yapmıştır. 

Öznur AKMAN
CPA, SMMM

Dokuz Eylül Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İşletme Bölümü’ nden derece ile mezun olduktan sonra uluslararası bir kurumda çalışmaya başlamıştır. İmalat sanayisinde yer alan kurumun İstanbul ve Adana bölgelerinde Muhasebe – Finans Yöneticisi pozisyonun da onaltı sene görev almıştır.  Bu dönemde maliyet hesaplama yöntemlerinin oluşturulması,  uluslararası muhasebe standartlarının entegrasyonu ve iç denetim başta olmak üzere birçok yenilikleri kurum bünyesinde faaliyete geçirmiştir.
Uzun yıllar özel sektörde edindiği tecrübeler sonrasında akademik yenilikleri takip etmek amacıyla Fordham University’ de Executive MBA ve Kadir Has Üniversitesi’ nde İşletme Yüksek Lisans eğitimlerini tamamlamış. Beykent Üniversite’ sinde İşletme Yönetimi’ nde Doktora çalışmalarına devam etmektedir.    
2015 ve 2018 yılları arasında Hong Kong Bilim ve Teknoloji Üniversitesi' nde proje yöneticisi olarak "Coming Home: Reverse Migration of Entrepreneurs and Academics in India and Turkey in Light of the Chinese Experience" başlıklı uluslararası bilimsel projede yer almıştır. Proje "Research Grant Council (RGC) of Hong Kong" tan karşılıksız hibe desteği almıştır.
1999 yılından bu yana SMMM (CPA) ruhsatına sahip olan Akman, çokuluslu kurumlarda Muhasebe, Finans ve Denetim alanlarında iş hayatına devam etmektedir

 

Hakan Avdan
Doktor

Hakan Avdan 20 yılı aşkın süredir finans alanında,  yatırım ve sermaye piyasalarında üst düzey yönetici olarak çalışmaktadır. Uzmanlık alanları, yabancı yatırımcıların hisse senedi işlemleri, forex işlemleri, kurumsal finansmandır. New York’ta stockbroker olarak başlayan kariyerine Türkiye’nin önde gelen aracı kurumlarında devam etmiştir. Borsada çok sayıda şirketin halka arzını gerçekleştirmenin yanında, fon yönetimi alanında tecrübe sahibidir. Ayrıca, Avrupa Birliği projelerinde görev almıştır. Kurulduğu yıl olan 2012’den itibaren Invest AZ Yatırım Menkul Değerler şirketinde Genel Müdür ve Yönetim Kurulu üyesi, Mart 2018’den beri ise Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapmaktadır. Ayrıca, çeşitli sivil toplum kuruluşlarında Yönetim Kurulu üyesi olarak bulunmaktadır.
Hakan Avdan, Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi lisans eğitiminin ardından, New York Adelphi Üniversitesi’nden MBA derecesi ve Marmara Üniversitesi, Bankacılık ve Sigortacılık Enstitüsü’nden Doktora derecelerini almıştır. 
Akademik çalışma alanında, farklı üniversitelerde; İşletme Ekonomisi, Para ve Bankacılık, Bankacılık ve Finansal Kurumlar, Sermaye Piyasaları Hukuku, Yatırım Araçları ve Yatırım Stratejileri alanlarında dersler vermektedir.

Murat DOĞU
Doktor

Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş. Mali İşler Başkan Yardımcısı

1967 yılında Ankara'da doğdu. Ortaokul ve lise öğrenimini TED Ankara Koleji'nde tamamladı. 1990 yılında Boğaziçi Üniversitesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İktisat Bölümü'nden mezun oldu. 1991 yılında Sermaye Piyasası Kurulu'nda Uzman Yardımcısı olarak göreve başladı. Şubat 1995'de Uzman, 2003 yılında da Baş Uzman oldu. 2002 yılından itibaren Sermaye Piyasası Kurulu Kurumsal Yönetim Çalışma Grubu Başkanlığını yaptı. Söz

konusu Çalışma Grubu 2003 yılı Temmuz ayında Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek Kurumsal Yönetim İlkelerini yayınladı. Mayıs 2004'te Doğan Yayın Holding'e geçen Murat DOĞU, halen Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş'de Sermaye Piyasası Grup Başkanı olarak çalışmaktadır.

Murat DOĞU, İMKB, MKK, Takasbank düzenlemeleri dahil olmak üzere başta Sermaye Piyasası Mevzuatı, kurumsal finansman ve kurumsal yönetim olmak üzere; sermaye piyasası araçları, bunların ihraç ve halka arz prosedürleri, birleşme, bölünme, şirket ele geçirmeleri, çağrı, "due dilligence", değerleme, mali analiz, finansal raporlama ve muhasebe alanlarında uzmanlaşma sağladı. Son dönemde önemli şirket alım ve satımlarında aktif görev aldı.

1994 yılında Hacettepe Üniversitesi'nden işletme dalında yüksek lisans derecesine; 1997 yılında da Warwick Business School'dan MBA derecesine hak kazanan Murat DOĞU, 2008 yılında da Hacettepe Üniversitesinde işletme doktorası çalışmalarını tamamlayarak "Doktor" unvanını aldı.

1995 yılında "Gelişmekte Olan Sermaye Piyasaları ve Türkiye" adlı kitabı Sermaye Piyasası Kurulu Yayınları arasında yayınlandı. Yine Sermaye Piyasası Kurulu Yayınları arasında yer alan "OECD Ülkelerinde Menkul Kıymetler Piyasaları: Organizasyon ve Düzenlemeler" adlı kitabın hazırlanmasında görev aldı. "İçerden Öğrenenlerin Hisse Senedi İşlemlerinin İstanbul Menkul Kıymetler Borsasında Test Edilmesi" konulu Doktora Tezi, 2008 yılında Çağa Hukuk Vakfı tarafından basılarak kitap haline getirildi. Kurumsal yönetim konusunda çok sayıda toplantıda konuşmacı olarak görev alan ve bu konuda yayınlanmış yurt içi ve yurt dışı makaleleri bulunan Murat DOĞU, evli ve iki çocuk babasıdır.


 
Bu internet sitesinde, kullanıcı deneyimini geliştirmek ve internet sitesinin verimli çalışmasını sağlamak amacıyla çerezler kullanılmaktadır. Bu internet sitesini kullanarak bu çerezlerin kullanılmasını kabul etmiş olursunuz. Çerezleri nasıl kullandığımız, sildiğimiz ve engellediğimiz ile ilgili detaylı bilgi için lütfen Çerez Politikası sayfasını okuyunuz.
x